Podziękowanie
Nagrody przyznane w konkursie „Kultura i Folklor Podbabiogórza”
W niedzielę 08 września na terenie zabytkowego Skansenu – Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie odbyła się szósta edycja Konkursu „Kultura i Folklor Podbabiogórza” organizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze”. W konkursie wzięło udział 8 zespołów regionalnych – każdy zespół reprezentował swoją gminę tj.: Budzów, Bystra –Sidzina, Jordanów, Maków Podhalański, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce i Miasto Sucha Beskidzka. Zespoły przygotowały dwudziestominutowy występ taneczno-wokalny lub wokalny związany z folklorem Podbabiogórza. W komisji konkursowej znaleźli się: Barbara Woźniak (Etnolog, historyk sztuki), Dorota Majerczyk (Etnolog, etnomuzykolog) oraz Andrzej Peć (Etnograf). O godzinie 12.00 przeprowadzono losowanie, w którym ustalono kolejność występów. Na scenie Skansenu zespoły zaprezentowały oryginalny repertuar, pojawiając się w barwnych strojach regionalnych. Jako pierwszy wystąpił Zespół Gronie z Łętowni. Tematem ich widowiska były zabawy na polanie. Kolejne zaprezentowały się panie z Zembrzyckiego Koła Gospodyń „Mioduszyna”, które zaśpiewały tradycyjne pieśni z Zembrzyc i okolic. Zespół Regionalny „Zbyrcocek” z gminy Maków Podhalański ożywił publiczność, wykonując żywe śpiewy oraz tańce ludowe na scenie i na trawie. Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń „Sidzinianki” ubrane w regionalne stroje zaprezentowały widowisko pt. „Nasze piosenki”. Piątym zespołem była Kapela Spod Jałowca z gminy Stryszawa. Wykonała ona repertuar pt. „Nuty spod Babiej Góry”, śpiewając i grając na skrzypcach. Kapela Susko Muzyka z gminy Sucha Beskidzka swój występ rozpoczęła od zagrania na trombicie, po czym wykonała tańce podbabiogórskie. Przedostatnim wykonawcą był Zespół Regionalny Juzyna z gminy Zawoja, który przedstawił „Palenie Sobótki”. Zespół Regionalny „Budzowskie Kliszczaki” wykonał tradycyjne, związane z folklorem śpiewy i tańce na trawie. Wszystkie występy podziwiały z entuzjazmem całe rodziny, przyjezdni oraz mieszkańcy Sidziny. O godzinie 14.00 wszyscy uczestnicy konkursu zasiedli do wspólnego niedzielnego obiadu. Na zakończenie tego kulturalnego wydarzenia ogłoszono wyniki konkursu oraz odbyło się wręczenie Dyplomów i Nagród. I miejsce zdobyły: Zespół „Zbyrcocek”, Kapela Susko Muzyka, Zespół Juzyna, miejsce II: Zespół „Budzowskie Kliszczaki”, Miejsce III: Zespół „Gronie” z Łętowni. Wyróżnienia zdobyły: Stowarzyszenie Gospodyń „Sidzinianki” Kapela Spod Jałowca oraz Zembrzyckie Koło Gospodyń „Mioduszyna”.
Rodziny z dziećmi chętnie zwiedzały otwarte tego dnia obiekty skansenu, co było doskonałą okazją do zapoznania się z jego historią.
Puchar Ministra Rolnictwa dla publikacji "Kulinarne Smaki Czterech Krain"
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze” mam przyjemność ogłosić, że publikacja wydana w ramach projektu współpracy "KUCHNIA" wraz z Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Wadoviana", Stowarzyszeniem LGD „Dolina Soły” oraz LGD "Żywiecki Raj" pn.: "Kulinarne Smaki Czterech Krain" uzyskała I miejsce w konkursie im. Stanisława Czernieckiego na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2019 r. W dniu 14 września br. podczas „IX Festiwalu Rosołu” w Bacówce na Zadzielu odbyło się uroczyste wręczenie pucharu i Dyplomu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego za najlepszą publikację w konkursie im. Stanisława Czernieckiego o lokalnych i regionalnych kulinariach 2019 r. Konkursu im. Stanisława Czernieckiego na najlepszą książkę o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2019 roku, zorganizowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby" pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem konkursu była promocja inicjatyw lokalnych w zakresie oryginalnych publikacji kulinarnych, szczególnie wskazujących na znaczenie lokalnych i regionalnych potraw w życiu społeczności lokalnej. Zgłoszono 17 publikacji z różnych regionów Polski. Kapituła konkursu zdecydowała przyznać nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Stowarzyszeniu LGD „Podbabiogórze”, Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania "Wadoviana", Stowarzyszeniu LGD „Dolina Soły” oraz Stowarzyszeniu LGD "Żywiecki Raj". Zapraszamy do fotorelacji z wręczenia nagrody.
W imieniu Zarządu
Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze”
Prezes Danuta Kawa
Zapraszamy!
Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze” serdecznie zaprasza na imprezę kulturalną pn. 35. Babiogórska Jesień, która odbędzie się w dniach od 27 – 29 września 2019 r. w Zawoi. Podczas wydarzenia w dniu 29 września 2019 zostanie przeprowadzona kampania promocyjno-informacyjna na temat obszaru objętego LSR, realizacji LSR oraz działalności Stowarzyszenia LGD "Podbabiogórze". W Punkcie Konsultacyjnym utworzonym przy stoisku promocyjno-informacyjnym będzie można zaopatrzyć się w materiały informacyjne oraz promocyjne, a także uzyskać informacje na temat pozyskiwania środków unijnych w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Na stoisku dla dzieci i młodzież zostaną przeprowadzone konkursy i gry związane z ekologią. Serdecznie zapraszamy!
W imieniu Zarządu
Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze”
Prezes Danuta Kawa
Zapraszamy!
08 września 2019 r. (niedziela) zapraszamy do Skansenu w Sidzinie na występy taneczno - wokalne zespołów regionalnych biorących udział w konkursie "Kultura i Folklor Podbabiogórza", którego zasady zostały zmieszczone poniżej. W tym roku na scenie pojawią się "Budzowskie Kliszczaki", Kapela spod Jałowca, Kapela Susko Muzyka, Juzyna, Zespół Gronie z Łętowni, Zespół Regionalny "Zbyrcocek" oraz Zembrzyckie Koło Gospodyń "Mioduszyna"
Zapraszamy
Projekty dofinansowane przez Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze”
Nabór 4/2019 (Inwestycje ogólnodostępne i niekomercyjne związane z kultywowaniem tradycji i upowszechnianiem rekreacji i sportu)
>
>>>
Data publikacji: 02.09.2019 r
Ogłoszenie o naborze nr 4/2019
Lokalna Grupa Działania: Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze” działająca na terenie gmin: Budzów, Bystra – Sidzina, Jordanów, Maków Podhalański, Stryszawa, Sucha Beskidzka, Zawoja, Zembrzyce oraz Miasta Jordanowa
informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje z zakresu:
Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej,
realizowanego przez:
Inwestycje i wyposażenie związane z kultywowaniem tradycji, rekreacją i sportem
w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Wsparcie udzielane jest: w formie refundacji.
Intensywność pomocy: do 80%
Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie:
od 16.09.2019 roku do 07.10.2019 roku
(termin składania wniosków upływa 07.10.2019 r. o godz. 16.00)
Wnioski należy składać bezpośrednio w siedzibie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze” miejscowość: ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka (budynek Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej, piętro II, pok. 39-42) od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00
Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami (w formie papierowej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach oraz elektronicznej na płycie CD/DVD tożsamej z wersją papierową).
Zapraszamy!
>
>>>
Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze” serdecznie zaprasza na imprezę kulturalną pn. Dożynki Powiatowe, która odbędzie się 15 września 2019 r. w Stryszawie. Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona kampania promocyjno-informacyjna na temat obszaru objętego LSR, realizacji LSR oraz działalności Stowarzyszenia LGD "Podbabiogórze". W Punkcie Konsultacyjnym utworzonym przy stoisku promocyjno-informacyjnym będzie można zaopatrzyć się w materiały informacyjne oraz promocyjne, a także uzyskać informacje na temat pozyskiwania środków unijnych w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Serdecznie zapraszamy!
W imieniu Zarządu
Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze”
Prezes Danuta Kawa
LGD na Dniach Ziemi Jordanowskiej
![]() |
W dniach 10-11 sierpnia odbyły się Dni Ziemi Jordanowskiej. Pierwszego dnia został rozegrany Turniej piłki nożnej drużyn z miasta i gminy Jordanów – o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Jordanowa oraz „MECZ GWIAZD” o Puchar Burmistrza Miasta Jordanowa. Na zakończenie dnia odbył się festyn zorganizowany przez Klub Sportowy Jordan. W niedzielę miało miejsce otwarcie wystawy oraz prelekcja historyczna pt. „Jordanów wczoraj i dziś”. Na rynku jordanowskim można było posłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP Jordanów, Chóru Bel Canto oraz solistek: Magdaleny Barylak i Doroty Mentel. Wystąpił również Zespól Folkowy „Baciary” oraz kapela disco polo „Diadem”. |
Tego dnia Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” przygotowała również stoisko dla wszystkich osób pragnących zasięgnąć informacji na temat Lokalnej Strategii Rozwoju, a także środków unijnych na utworzenie oraz rozwój działalności gospodarczej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na stoisku można było wziąć udział w konkursach i grach ekologicznych oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne, broszury i ulotki. Niewątpliwą atrakcją dnia był pokaz zumby w wykonaniu szkoły tańca „Nord fit”, a także koncert Kuby Sienkiewicza, lidera zespołu Elektryczne Gitary wraz z zespołem. Dzień zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.